Křížová cesta (MINIRECENZE) ke stažení zdarma (2014)

Žánr: Drama
Ohodnoťte příspěvek

Ve čtrnácti obrazech předvádí mladý německý režisér Dietrich Brügemann rodinné vztahy v ortodoxní křesťanské rodině. Myšlenkově čerpá ze symboliky křížové cesty a bez předsudků vykresluje jedno ze základních dilemat, s nímž se musí rodinný kruh neochvějně věřících vyrovnávat.

Čtrnáctiletá Marie přichází do puberty. Namísto teenagerské revolty se u dívky začíná projevovat silná úzkost z možného selhání její víry. Pochybnosti a nejistotu zahání platonickým vztahem k Bohu. Víra se však pro ni stává těžkým břemenem (křížem). Problém má také ve vztahu s matkou, jejíž reakce vzbuzují v dívce pocit méněcennosti, takže banální konflikty, které v režisérově nadsázce odpovídají trojímu pádu Krista pod tíhou neseného kříže, postupně dovádějí dívku do stavu, ve kterém víra v nejčistší víru, paradoxně směřuje k pádu do kardinálního hříchu.

Křížová cesta je kritickou reflexí církevních dogmat. Ta totiž mohou být až příliš snadno významově překroucena a činí z člověka sebezničující nástroj. Také si pohrává s úvahami nad smyslem sebeobětování, zrádnými hranicemi oddanosti k Bohu a nejednoznačným vztahem mezi fanatismem a lidskými potřebami.

Nejedná se o divácky podbízivou filmařinu. Spíš čekejte inscenace jednotlivých situací. Čtrnáct zastavení, to jsou výřezy ze života Marie, které díky statické kameře navíc odpovídají výřezům z dějového prostředí.

Zajímavé téma o tenké hranici mezi láskou, obětavostí a fanatismem nadchlo publikum 49. ročník MFF v Karlových Varech. Na Berlinale 2014 získal Stříbrného lva za nejlepší scénář. Právě toto publiku naplno ocení komorní filmařinu, která zintenzivní zážitek na téma náboženské nesvobody a tyranie. A vyvolá spoustu otázek.

70%

Frhrají: , , , , , , , , , , ,


Anna Brüggemann art Birge Schade Dietrich Brüggemann Florian Stetter Franziska Weisz Georg Wesch Hanns Zischler Lea van Acken Lucie Aron Michael Kamp Moritz Knapp náboženství Ramin Yazdani recenze Sven Taddicken