Camp X-Ray (MINIRECENZE) ke stažení zdarma (2014)

Žánr: Drama
Ohodnoťte příspěvek

Pohled na doutnající „dvojčata“ a vojáky mířící do Afghánistánu v reportáži kanálu Al Jazeera. Stůl pokrytý mobilními telefony a klečící muž, jenž směrem ke kible pronáší modlitbu. Tma. Následuje cesta, na jejímž konci nečeká 72 huristek, ale pečlivá ostraha ve věznici Guantanámo.

Každý někdy slyšel o Gitmu. A filmů, které by vyprávěli o službě, režimu, bezpečnostních procedurách a nějakým způsobem líčily atmosféru uvnitř věznice, určené k pobytu militantních bojovníků, moc nenajdeme. Camp X-Ray proto nejspíš přiláká pozornost publika, jenž spoléhá na ,,R“ kový rating přístupnosti. A to bude zklamáno.

Příběh je totiž o neobvyklém přátelství mezi mladou strážnou Amy Cole a jedním ze zadržených. Hodně se mluví. Dialogy mezi Amy a Alim jsou skoro až divadelní. Film je spíš apolitický, neřeší ideologii. Jen se snaží nastínit charaktery, aby postava Amy mohla projít klíčovým vývojem.

Monotónní části střežení dotvářejí pomalé tempo a já očekávám nějakou hlubokou myšlenku. Rozhovory totiž postupně ztrácí náboj a to jejich sbližování také moc do armádního kodexu nezapadá. Oba jsou ve válce, to chápu. Ovšem proč filozofovat o zvířátkách zavřených v klecích?

Chvála kritiků na Kristen Stewart je zasloužená. Hraje holku, co se nebojí a přitom z ní vyzařuje ženskost. Ona a Payman Moaadi v roli Aliho, známý z Íránského Oscarového dramatu ROZCHOD NADERA A SIMIN (2011) táhnou film, jehož závěr je ovlivněn událostmi, které se v armádě stávají. Na to by sluníčkový multikulti pseudohumanisté neměli zapomínat.

 50%

Frhrají: , , , , , , ,


filmy o vezeni islám Kristen Stewart recenze