Christopher Nolan (ŽIVOTOPIS) ke stažení zdarma (2012)

Žánr: Životopisné
Christopher Nolan (ŽIVOTOPIS)
4 (80%) 1 vote

„Kino je mým domovem.“

Christopher Nolan se narodil ve znamení lva, 30. července 1970 v Londýně. Už jako malý, natáčel krátké snímky. Měl rád Hvězdné války, Indiana Jonese i Jamese Bonda, takže v nich hráli superhrdinské figurky.

První filmařský úspěch zaznamenal během studií na University College v Londýně. Kraťasy TARANTULA, tří minutový surrealistický DOODLEBUG či LARCENY mu pomohli dostat se do povědomí festivalových návštěvníků. Opravdový zlom v jeho kariéře přišel s bezrozpočtovým, černobílým snímkem FOLLOWING (1998). Pozitivní recenze mu pomohli ve shánění financí na realizaci mysteriózního thrilleru MEMENTO (2000). Zde poprvé spolupracuje se svým bratrem Jonathanem. Film, díky originalitě v postupu vyprávění a udržování napětí, patří mezi nejzajímavější thrillery všech dob. Byla za něj nominace nejen na Zlatý glóbus, ale také na Oscara. Neméně důležité bylo, že film vydělal skoro čtyřicet miliónů dolarů…

„Inspirací jsou mi problémy ostatních lidí.“

Úspěch ultratemné INSOMNIE (2002) přesvědčil studio Warner Bros., aby mu svěřilo restart příběhu o netopýřím muži. BATMAN ZAČÍNÁ (2005) nastartoval epickou trilogii, která plnila sály kin a zároveň mu pomohla splnit si sen o natočení velkofilmu. Kouzelnický kasovní trhák DOKONALÝ TRIK (2006) ukázal, že si Nolan vytvořil s herci Christianem Balem a Michaelem Cainem pevný vztah. Právě s Cainem spolupracoval už šestkrát. Jestli dosud svými filmy bavil kritiky i diváky, tak TEMNÝ RYTÍŘ (2008) způsobil šok. Překonal rekordy v tržbách i v návštěvnosti a mnozí jej považují za nejlepší superhrdinský film vůbec. Následují akční sci-fi POČÁTEK (2010) s výdělkem přes 800 milionů dolarů, a v roce 2012 TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL (2. nejvýdělečnější film roku). Letos přichází sci-fi INTERSTELLAR, film založený na (v současnosti) známých teoretických znalostech o vesmíru a času.

„Každý svůj film, na kterém dělám, beru jako poslední. A v určitém bodě si je třeba uvědomit, že už žádný větší film prostě udělat nejde.“

K Nolanovým největším vzorům patří Ridley Scott. Obdivuje snad všechna díla od Stanleyho Kubricka (což dokázal v Interstellaru) a Johna Frankenheimera. Nemá rád počítačovou animaci ani formát 3D (možná proto, že je barvoslepý – nevidí červenou a zelenou). Zato rád točí na speciální kamery IMAX®.

Vzorně se obléká, mluví klidně a rozvážně, vyhýbá se skandálům. Je šťastně ženatý s filmovou producentkou Emmou Thomas, se kterou mají produkční společnost Syncopy. O bratrovi Janathanovi už řeč byla. Díky společné práci na scénářích (nejen k Mementu, ale také k Batmanské trilogii, Dokonalému triku a Interstellaru) fanoušci mluví o fenoménu „The Nolan Brothers“.

Točí filmy, které obsahují různá lákadla, jsou známé pro svůj intelektuální náboj, psychologickou hloubku a neortodoxní způsob vyprávění. Proto mají Nolanovi snímky vždy ta nejvyšší hodnocení. Může mít ještě Christopher Nolan nějaké ambice? „Ano, přál bych si natočit bondovku.“ K tomu nemám co dodat!

Fr

Christopher Nolan životopis