David Fincher (ŽIVOTOPIS) ke stažení zdarma (2014)

Žánr: Životopisné
Ohodnoťte příspěvek

„Jestli jste natočili dobrý film, poznáte až s odstupem let.“

David Fincher se za svoji více než dvacetiletou filmařskou kariéru stal uznávaným, originálním, hojně napodobovaným a téměř až uctívaným tvůrcem. Jeho filmy, převážně thrillery, jsou typické svou temnou a depresivní atmosférou.

„Nevím, do jaké míry by měly filmy bavit. Já jsem se vždy zajímal o filmy, které mají vystrašit“.

Přitom thrillery nevyhledává. Spíše se zajímá o vztahy mezi postavami.

David Fincher se narodil v roce 1962 v Americkém Denveru. Jeho matka Claire Mae se živila jako zdravotní sestra v programu pro drogově závislé a otec, Howard Kelly, pracoval ve známém časopisu Life. Pobíhat s kamerou prý začal v osmi letech, po zhlédnutí snímku Bucth Cassidy a Sundance Kid. (Jiné zdroje uvádějí, že nápad stát se jednou filmovým režisérem, dostal po zhlédnutí páté epizody Hvězdných válek, Impérium vrací úder.)

Každopádně se ví, že po střední škole nešel studovat filmařinu, ale raději ve studiu dělal jednoduchou manuální práci. Jeho soused George Lucas mu pomohl sehnat práci ve své trikové společnosti Industrial Light and Magic (ILM), ze které po roce odchází a natáčí spot pro American Cancer Society (Americkou společnost pro boj s rakovinou). Lidským plodem kouřícím cigaretu se poprvé dostal do podvědomí hollywoodských producentů.

Dokumentární film o Ricku Springfieldovi „The Beat of the Live Drum“ jeho život nezměnil a tak se věnuje reklamním spotům, např. pro společnosti Revlon, Converse, Nike, Pepsi, Sony nebo Levi’s. Velké možnosti vidí v hudebních videoklipech. Natáčí například s Paulou Abdul („Straight Up“, „Cold Hearted“), Billy Idolem („L.A. Woman“) nebo pro Aerosmith („Janie’s Got a Gun“). Nejznámějšími se však stali ty pro Madonnu: „Express Yourself“ (1989) a „Vogue“ (1990). Za oba získal cenu MTV Music Video Award.

Nabídku na film VETŘELEC³ (1992) přijal s nadšením. Natočit sci-fi bylo jeho snem. Nakonec se filmování změnilo v černou můru. Provázeli ho konflikty s vedením a on od rozdělaného projektu, ještě před konečným střihem odstoupil a vrátil se zpátky k natáčení videoklipů. Za „Love Is Strong“ (1994) pro Rolling Stones dostal Grammy.

Opravdu zásadní zlom kariéry přichází v roce 1995. Do kin uvádí jeden z nejlepších kriminálních thrillerů filmové historie – SEDM. Sugestivní, depresivní, temné a geniální drama, ve kterém dva detektivové (Morgan Freeman a Brad Pitt) nahánějí sériového vraha, který zabíjí podle sedmi smrtelných hříchů. Tentokrát nebyl, na rozdíl od Vetřelce³, ničím omezován a výsledkem bylo uznání kritiků a nadšení diváků.

Jeho třetím filmem je HRA (1997), ve které narozeninový dárek mění život Michaelovi Douglasovi. Podtrhla předcházející úspěch a otevřela mu dveře do Hollywoodu nastálo. Obdiv sklidil hlavně za specifický vizuál.

KLUB RVÁČŮ (1999) přináší další spolupráci s Bradem Pittem. Na rozdíl od kritiků se divákům snímek moc nelíbil. Překvapivě si však, zřejmě kvůli silnému násilí a anti-sociálním postojům postav, získal mnoho fanoušků a po čase si vydobyl status kultovního filmu.

ÚKRYT (2002) Fincherovi umožnil spolupráci s jeho oblíbenkyní Jodie Foster. Zajímavostí je, že její těhotenství tento Hitchcockovsky laděný thriller prodražilo o milión dolarů. Také fanoušci ságy TWILIGHT vědí, že si zde svoji první velkou roli střihla Kristen Stewart.

Po filmu ZODIAC (2007), který vypráví o pátrání po tomto sériovém vrahovi (hlavní role Jake Gyllenhaal), se pouští do práce na adaptaci stejnojmenné povídky, napsané představitelem ztracené generace Francisem Scottem Fitzgeraldem a vydané v květnu 1922. PODIVUHODNÝ PŘÍPAD BENJAMINA BUTTONA (2008), mysteriózní, romantické drama o muži s opačnou chronologií života získalo 13 oscarových nominací.

To The SOCIAL NETWORK (2010), řešící založení a začátky Facebooku a s tím spojené právní spory, jich získala osm. A proměnila zase „jen“ tři.

MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY (2011) – krimi thriller založený na stejnojmenném románu Stiega Larssona (trilogie Milénium), je remakem švédského filmu a byl chválen nejen pro temnou a ponurou atmosféru. Pět Oscarových nominací je věc jedna. Tou druhou jsou peníze a těch zřejmě nevydělal tolik, kolik si producenti přáli. Proto se pokračování této série odsunulo na neurčito.

Odpočinout od filmu si odskočil k seriálu pro online televizní stanici Netflix. Těšil se, jak se bude moct zabývat drobnostmi, které by mu v kině neprošli. Režíroval první dva díly a jako producent zaštítil celou první sezónu dramatu HOUSE OF CARDS (2013), ve kterém jsou sex, vraždy, intriky a politika podané v syrové a skoro dokumentární formě. Drama se stalo v době uvedení nejoblíbenějším a nejstahovanějším pořadem.

Fincherovým nejnovějším filmem je adaptace knižního bestselleru ZMIZELÁ (2014). Vzbudila opět chválu jak kritiků, tak diváků a očekávají se oscarové nominace.

U připravovaných projektů je zatím jasné, že se nebude účastnit původně avizované adaptace románu Julesa Verna „Dvacet tisíc mil pod mořem“. Nenatočí ani životopis zakladatele Applu Steve Jobse, údajně proto, že nebyla splněna jeho podmínka, aby hlavní roli hrál Christian Bale. Ovšem tvrdí se, že za tím stojí Fincherovi přehnané finanční požadavky.

Taktéž schůzka s prezidentkou Lucasfilmu nedopadla uzavřením dohody o režii prvního dílu nové trilogie Star Wars. Temné vidění světa by zřejmě neoslovilo mladší diváky.

Nakonec to vypadá, že bude pro kabelovou stanici HBO režírovat pilotní díl a z pozice výkonného producenta se starat o první sezónu původně britského seriálu UTOPIA.

David Fincher, se kromě režírování objevil i v několika filmech v malých vedlejších rolích jako herec („Hollywood, Hollywood“, seriál „Dirt“ nebo „V kůži Johna Malkoviche“).

Je průkopníkem digitálních technologií a v rozhovorech se velmi tvrdě kriticky vyjadřuje ke zkostnatělosti hollywoodských studií a jejich neschopnosti a neochotě přizpůsobit se novým trendům. Na druhou stranu rád porušuje jejich pravidla. Není to jen sex a násilí, ale třeba v „Mužích, kteří nenávidí ženy“, nutil herce v celém filmu kouřit.

Rád by si vyzkoušel natočit komedii nebo muzikál.

Každý jeho nový počin je očekáván s velkým napětím a příslibem kvalitní podívané. Svým smyslem pro detail a perfekcionismus se zařadil po bok nejlepších režisérů posledních několika dekád a každý, kdo jeho filmy zná, ví proč.

„Každý detail dělá celek“ říká a proto se při natáčení pečlivě stará téměř o všechno. O hrnky na kafe, šperky, technické vybavení, kamery, světlo, zvuk… Nepodceňuje vůbec nic. A ať už natočí cokoliv, můžeme se vsadit, že vzbudí zájem diváků, kritiků a členů Akademie filmového umění a věd.

Frhrají:


David Fincher životopis