Equalizer (MINIRECENZE) ke stažení zdarma (2014)

Žánr: Akční, Thriller
Ohodnoťte příspěvek

Robert McCall je obyčejný člověk. Přes den maká v obchodě s domácími potřebami (což se hodí, když potřebuje třeba kladivo), po večerech čte a tak nějak mimochodem pomáhá lidem v drobných nesnázích. Jak ale může pomoct holce, kterou pase ruská mafie? Jednoduše. Prostě jejich krví vymaluje restauraci.

Antoine Fugua má zajímavý styl vyprávění. Asi nejlépe ho uplatnil v TRAINING DAY (2001), právě s Denzelem Washingtonem. Od té doby uplynulo dlouhých třináct let. Loni, v PÁDU BÍLÉHO DOMU zase předvedl, že už se naučil i zábavně akčně dovádět. Zde se snaží o obojí.

Počáteční půlhodina je postavena na pomalém a poklidném tempu. Ukazuje spokojený život člověka s dobrým srdcem, do kterého se (v poklidu) přimíchá Chloe Grace Moretz. Že se tím pomalým tempem Fugua baví, předvede v zakončení této části, která graduje (jak jinak než) pomalu předvedenou akční scénou.

Celkem mě překvapilo, že s tím, jak postupně divák začíná chápat, příběh opouští vody (překvapivého) atmosférického thrilleru a mění se v efektní a zábavnou béčkovou podívanou. Přitom nepřináší a nepředvádí vůbec nic nového. Historka o mesiášovi, který chtěl mít klid, recykluje námět ze stejnojmenného televizního seriálu z osmdesátých let. To ostatní, včetně pronášení suchých hlášek s poker face výrazem, vidíte v každém akčním thrilleru. Equalizer však těží také z velmi dobrého castingu. Všem těm pokérovaným Rusům vévodí Marton Csokas, který je víc než jen obyčejný padouch.

Ve velkém finále už ani Washington nezakrývá, že to celé je dobře naplánovaná hra, která má ukojit divákovi krvavé choutky a v pomstychtivé šou mezi regálama s nářadím předvádí, že smrt má mnoho podob.

Robert McCall je přesně tím typem lidského superhrdiny, který mi tu chyběl. Mstitel s dobrým srdcem, dávající nepřátelům na vybranou. V časech bez Batmana těžko najdeme někoho vhodnějšího, kdo by měl odvahu se postavit ruský mafii.

85%

Frhrají: , , , , , , , , , , , , ,


pomsta recenze ruská mafie