Hobit: Bitva pěti armád (MINIRECENZE) ke stažení zdarma (2014)

Žánr: Dobrodružné, Fantasy
Hobit: Bitva pěti armád (MINIRECENZE)
4.6 (92%) 5 votes

„Každému režisérovi udělá největší radost, když může nechat zemřít několik hlavních postav.“  PETER JACKSON

Hobit: Bitva pěti armád, to je hlavně zábavná jízda, při které budou nekritičtí obdivovatelé hobitů, elfů, trpaslíků, lidí a dalších obyvatel Středozemě, opět v sedmém nebi. Patřím k nim.

Děj rovnou naváže na díl předešlý. Drak ničí Jezerní město, hoří domy, umírají lidé. Bard napíná tětivu, přikládá superšíp, nasměruje odvážného syna a drak Šmak dožvanil a dochrlil. Trpaslíci, získávají zpět Osamělou horu s pokladem, ale Thorin zvolna přichází o rozum. K hoře se blíží lidé a elfové, další trpaslíci, skřeti, legie orků, vrrků, netopýrů a ke všemu zlému je Gandalf svědkem Sauronova probuzení. Bitva může začít.

Je se na co dívat. Bitva je zábavná, plná nápadů, zvratů a roztodivných individuí na obou stranách bitevního pole. Legolas zase skáče po všem, co se mu připlete do cesty, Gandalf mocně vládne klackem a trpaslíci jsou nebojácní a houževnatí. Nic, na co bychom už nebyli zvyklí. Jenže namísto davových scén se Jackson snaží bavit bitkami téměř komorními. Jsme svědky spousty osobních soubojů a menších misí, kterým se věnuje detailně, jako by chtěl ponechat jedinečnost velkolepé bitvě u Minas Tirith. Což oceňuji. (Stejně mě víc než všechno to mlácení zaujal temný rozzuřený monolog Galadriel k Sauronovi).

Myslím, že je dobře, že film má „jen“ 144 minut. (Ze všech filmů ze Středozemě se jedná o nejkratší snímek.) Rozdělit vyvrcholení do dvou dílů bylo jistě lákavé (hlavně z finančních důvodů), ale takhle příběh přináší epické vyvrcholení s rozumným závěrem a bez zbytečného prodlužování. Alespoň se můžeme těšit na Director´s cut (slibuje se dalších 30 minut), kde jistě dostane větší prostor nejen bitva, ale možná i (nejeden) pohřeb či dračí nemoc. Onen spěch může zamrzet v momentě, kdy je zúčtováno s drakem Šmakem, protože tady bych si trochu více dramatična dokázal představit.

Je dobojováno. Jackson se rozloučil se Středozemí ve velkém stylu. Parádní vizuál, výprava, choreografie soubojů, nadstandardní triky a očekávané herecké výkony. Poslední díl taktéž provázal Hobita se světem Pána prstenů. Dobro zvítězilo, prostor můžou dostat emoce. Někteří uroní slzu nad padlými, ale spoustě z nás bude smutno z toho, že se tenhle unikátní fiktivní svět na dlouho odmlčí. Snad na nás někde číhá další velké dobrodružství.

90%

Frhrají: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Adam Brown Aidan Turner Benedict Cumberbatch Billy Connolly Bret McKenzie Cate Blanchett Christopher Lee Dean O'Gorman Evangeline Lilly Graham McTavish hobit Hugo Weaving Ian Holm Ian McKellen James Nesbitt Jed Brophy John Bell John Callen John Ronald Reuel Tolkien Ken Stott Lawrence Makoare Lee Pace Luke Evans Manu Bennett Mark Hadlow Martin Freeman Mikael Persbrandt Orlando Bloom Peter Hambleton Peter Jackson recenze Richard Armitage Ryan Gage Stephen Fry Stephen Hunter Sylvester McCoy The Hobbit: The Battle of the Five Armies William Kircher