SVĚT FILMU V ROCE 2014 aneb BYLO LETOS NA CO KOUKAT? ke stažení zdarma (2014)

Žánr: Akční
SVĚT FILMU V ROCE 2014 aneb BYLO LETOS NA CO KOUKAT?
1 (20%) 1 vote

Blíží se konec roku a filmoví fandové mají zajisté jasno. Jako každý rok jsme dostali slušnou porci romantických komedií, nákladné blockbustery, velko-výpravná dramata a filmy ověnčené Oscary.

Někdo možná nedočkavě očekává epický opus Ridleyho Scotta o Mojžíšovi, který vedl Židy při exodu z Egypta (premiéra 25.12.2014), někdo má jasno a s Noem už dávno postavil archu a dopravil dva zástupce z každého druhu do bezpečí.

Co člověk, to názor. Pokusme se z té nekonečné změti titulů vybrat ty, jež mohou posloužit jako vhodný tip na hezký dárek, nebo být inspirací k tomu, na co se během Vánoc (či po nich) podívat.

POMYSLNÁ BEDNA, tedy PRVNÍ AŽ TŘETÍ MÍSTO (na který se tlačí minimálně čtyři):

Zatím co loni celkem přesvědčivě nejen u diváků, ale i kritiků zabodovali RIVALOVÉ (a vlastenci mohli být hrdí na HOŘÍCÍ KEŘ), letos se zdá špička vyrovnanější (a nepřekvapivě bez českého zastoupení).

Režisér David Finscher se s autorkou knižní předlohy Gillian Flynn svým krimi thrillerem ZMIZELÁ trefili nejen do vkusu publika, ale možná i členů americké akademie. A uvidíme, jestli v kategorii nejlepší adaptovaný scénář…

Překvapením není ani chvalozpěv nad třemi hodinami kvantové fyziky a zušlechťujících vzkazů lidstvu v nové sci-fi INTERSTELLAR režiséra Christophera Nolana. Ono zachránit svět dá nejen práci, ale taky to něco stojí (rozpočet 165 mil. USD).

HOBIT: BITVA PĚTI ARMÁD sice vstupuje do kin až v prosinci, ale bylo by bláhové se domnívat, že závěrečná část filmové trilogie o dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků, zůstane stranou diváckého zájmu. Taky vás zajímá, co ještě pro Petera Jacksona John Ronald Reuel Tolkien napsal?

Asi největší překvapením je povedený blockbuster NA HRANĚ ZÍTŘKA. Sci-fi nabitá akcí, zajímavým dějem a sympatickým obsazením šlape od první minuty a patrně jde o nejlepší letošní akční film. Tom Cruise a Emily Blunt vs. hnusní mimozemšťané. To se musí líbit!

ZBYLÁ ŠESTKA DO DESÍTKY (s jedním malým překvápkem)

I když – co je to překvapení? Že v tomto (subjektivním) seznamu chybý český zástupce? (Snad jedině FAIR PLAY.) Nebo, že by si své místečko zasloužila dojemná náctiletá romantika HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY? Možná jsme jen překvapení a zklamaní z projektů, které nenaplnily slibné ambice. Ale o tom někdy příště.

Své místo na letošním slunci si jistě zaslouží nejen fanoušky komiksů očekávaný X-MEN: BUDOUCÍ MINULOST, kterému k lepšímu umístění ublížila i zbytečná přeplácanost. Škoda, že Bryan Singer včas nepochopil, že míň popcornu může být vlastně víc. To nejšvihlejší Marvelovská skvadra, tvářící se jako STRÁŽCI GALAXIE, by klidně toho popcornu snesla víc. I proto, že být zábavnou kravinou od prvopočátku chtěla. Oázou spolehlivosti je luxusní GRANDHOTEL BUDAPEŠŤ, ve kterém Wes Anderson popouští uzdu své fantasii, zřejmě zaujme jiné obecenstvo. Ale na to začít s intelektuálnější zábavou není nikdy pozdě! CAPTAIN AMERICA: NÁVRAT PRVNÍHO AVANGERA jen potvrzuje, že komiksovky táhnou. Tahle navíc porušuje pravidlo, že dvojka bývá horší než jednička. LEGO® PŘÍBĚH je (konečně) zástupce snímků, natočených pomocí počítačové animace. Oceňuje se zajímavý nápad ve spojitosti s Lego stavebnicemi a humor, který baví (také) dospělé publikum. To v pokračování novodobé série ÚSVIT PLANETY OPIC humor nečekejte. Jde o střet dvou civilizací a boj o vrchol evolučního žebříčku. Asi nemá smysl podotýkat, že hlavní roli hrají opice, lidé a speciální efekty.

 

PÁR SLOV NA ZÁVĚR

Asi není úplně nejdůležitější, který z filmů je nejlepší, který by v první desítce být neměl, či snad který zde určitě chybí. Možná by váš žebříček vypadal jinak, a tak ten náš berte jako připomínku filmů, jenž by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Fr

přehled recenze review