Tři bratři (MINIRECENZE) ke stažení zdarma (2014)

Žánr: České, Pohádky
Ohodnoťte příspěvek

Filmové pohádky v Čechách táhnou. Navíc, když je pod českou pohádkou podepsáno duo Svěrák starší – Svěrák mladší, jako autor hudby uveden Jaroslav Uhlíř, nemusíte dlouho přemýšlet, který film bude v roce 2014 v kinech nejnavštěvovanější.

Tří bratři je česká filmová pohádka s lehce vlezlými melodiemi a písničkami. Děj je složen ze tří pohádek, které propojuje příběh tří bratrů. Ti se vydávají do světa hledat štěstí a nevěstu. Bratr Jan (Tomáš Klus), jako rytíř hrdinně probudí Šípkovou Růženku, Matěj (Zdeněk Piškula) v mysliveckém úboru zachrání Červenou Karkulku a na Pepu (Vojtěch Dyk) kdesi čeká Maruška, která doposud otravovala dvanáct měsíčků.

Pohádka je určená dětskému publiku, které svět pohádek teprve objevuje. Tvůrci měli na paměti, že děti by se měly při pohádkách nejen bavit a smát, ale také i trochu bát. To se jim podařilo, protože střídání veselých, hudebních a vtipných scének s napětím a tajemnem je dobře zkombinováno.

Vše doplňují písničky a hudební čísla. Jedná se o filmovou verzi dětských minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka (Budulínek, Karkulka, O dvanácti měsíčkách a Šípková Růženka), které jsou na repertoáru Národního divadla v Praze. Jen místo Budulínka jsou tu Tři bratři. Jde o téměř muzikálové dílo, ale nějaký velký hit zřejmě neočekávejte.

Mrzí mě, že zrovna u Svěrákovy pohádky jsem pochopil, že patřím mezi obecenstvo odrostlejší, které už velká loutková obluda nepobaví, ale spíše znervózní. Stejně jako obrovská dávka monotónních veršů a rýmů. Také by se dalo polemizovat, co ještě je milé a co už je jen podbízivý kýč. Všeobecné nadšení kritiků tedy nesdílím. Jsem spíše zklamán, protože mě nechytly nejen říkanky, ale ani děj. Navíc moc nechápu Karkulčino zasnoubení. Jak říkám – někteří starší diváci můžou hledat problémy tam, kde dětské publikum oslavně plácá. Oproti tomu pobavil Vojta Dyk a lišejníkem obrostlá čarodějnice Jiří Lábus.

Od Svěráků bych očekával, že Tři bratři budou prožívat svá vlastní dobrodružství a ne ve spěchu odříkávat již dávno viděné a mnohokrát slyšené. Nebo bylo chybou, že vedle mě neseděl šestiletý capart, kterého nadšení a upřímný smích by ve mně znovu probudil nevinnou dětskou duši? Pro tenhle film rozhodně platí, že čím bude divák mladší, tím bude i spokojenější!

50%

Frhrají: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Alena Doláková Bolek Polívka Bořivoj Penc David Matásek Gabriela Míčová Iva Bittová Ivan Martinka Ivana Chýlková Jakub Burýšek Jan Holík Jan Svěrák Jaroslav Uhlíř Jiří Lábus Jiří Ployhar ml. Jitka Čvančarová Jitka Smutná Kamil Halbich Marie Rottrová Michal Novinski Miroslav Hanuš Miroslav Táborský Miroslav Vladyka Oldřich Kaiser Oldřich Vlach Petr Brukner Petr Reidinger Petra Černocká recenze Sabina Rojková Tomáš Klus Václav Helšus Veronika Kubařová Viktor Dvořák Vojtěch Dyk Zdeněk Piškula Zdeněk Svěrák Zuzana Norisová