Zmizelá (MINIRECENZE) ke stažení zdarma (2014)

Žánr: Drama, Krimi
Ohodnoťte příspěvek

Nejnovější film Davida Finchera je složitá a fascinující pavučina lží, přetvářek a snahy o vzájemný trumf dvou lidí, kteří se s manželskými neshodami vyrovnávají nestandardně a kde chlad nahrazuje emoce.

Sledujeme vzornou manželskou dvojici. Nekonfliktního sympaťáka Nicka (Ben Affleck) a nevyzpytatelnou intelektuálku Amy (Rosamund Pike). Po krátkém úvodu se Nick dozví, že v jeho domě jsou stopy po vloupání a Amy zmizela. Vyhlašuje celostátní pátrání a snaží se dělat vše pro to, aby svou manželku přivedl zpátky. Amy byla známou osobností ve světě literatury, její zmizení přilákalo obrovský zájem médií. Tým policejních vyšetřovatelů, který postupně sbírá malé střípky záhadného zmizení, však nalézá indicie, které ukazují, že únoscem by mohl být právě Nick. Kde se však nachází pravda?

Zmizelá má velice chytrý scénář. Napsala ho samotná autorky knižního bestselleru Gillian Flynn, která tuhle skládačku dávala dohromady dva roky. Nejenže v ní má smysl každý detail, stejně tak všechny zvraty a podvody vysvětluje realistickým způsobem, aby nikdo z hlavních protagonistů nebyl svým chováním za idiota. Prakticky celý film není jasné, kdo je kladný a kdo záporný hrdina. Když k tomu přidáte živelnost a osobitý pohled na svět Davida Finchera, jeho fantastickou sílu v dialogu i v násilí, máte skoro dvě a půl hodiny o zábavu postaráno.

Zmizelá má silný obsah, originální formu a upřít ji nelze ani jistou nadčasovost ohledně mezilidských vztahů. Trefně až černohumorně také kritizuje současnou společnost. Vzhledem ke komplikované zápletce je přehledně odvyprávěná a skvěle natočená. Samozřejmě, že má také skvěle napsané a zahrané (nejednoznačné) postavy. Filmu vládne Rosamund Pike. Její Amy je nezapomenutelná. Affleckův Nick je spíš trouba. A tak Affleck vypadá jako trouba. Jeho herectví nemá tolik poloh, ale tahle role mu padla na tělo.

Zmizelá je jeden z nejlepších detektivních thrillerů posledních let, který přes obdivuhodnou superkomplikovanou zápletku funguje dobře a přehledně. Finscher nezklame, navíc je tu víc překvapení, než bych od jednoho filmu očekával. Například to, že Gillian Flynn přepsala závěr filmu tak, aby byl odlišný od knihy.

 

90%

Frhrají: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Ben Affleck Boyd Holbrook Carrie Coon Casey Wilson David Clennon David Fincher Emily Ratajkowski Gillian Flynn Jamie McShane Kathleen Rose Perkins Kim Dickens kniha Lars Slind Lisa Banes Lola Kirke Missi Pyle Neil Patrick Harris Patrick Fugit recenze Rosamund Pike Scoot McNairy Sela Ward Tyler Perry